FaceBook
Rekrutacja 2012
Strona głównaOferta edukacyjnaStudia I stopniaTurystyka i Rekreacja

Turystyka i Rekreacja

Na mocy decyzji nr DNS-WUN-6021-8637-3/EK/10 Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 11.08.2010 roku Wyższa Szkoła Edukacji i Terapii – Wydział Zamiejscowy w Szczecinie uzyskała uprawnienia do prowadzenia studiów licencjackich na kierunku Turystyka i Rekreacja.

WSEiT oferuje studentom studia I stopnia (licencjackie)* na kierunku Turystyka i Rekreacja. Studia prowadzone są zgodnie ze standardami kształcenia przyjętymi przez MNiSW dla kierunku Turystyka i Rekreacja.

Plik do pobrania: Standardy kształcenia dla kierunku Turystyka i rekreacja

* Studia I stopnia (licencjackie) to 3-letnie wyższe studia zawodowe, kończące się uzyskaniem dyplomu licencjata. Przedmioty wykładane na tych studiach są dobrane tak, by student mógł w ciągu 6 semestrów nauki zdobyć atrakcyjny zawód i jak największy zasób praktycznych umiejętności.

Opis ogólny

Studia pierwszego stopnia na kierunku Turystyka i Rekreacja  trwać mają 6 semestrów i będą się kończyć nadaniem tytułu licencjatu po pomyślnym zdaniu egzaminu dyplomowego. Liczba godzin zajęć (punktów ECTS) na studiach licencjackich z Turystyki i Rekreacji wynosi 1900 godzin (180 punktów). W trybie stacjonarnym na przedmioty ogólne i podstawowe przeznaczono 730 godzin, a przedmiotom kierunkowym podporządkowanych zostało 510 godzin, w trybie niestacjonarnym przeznaczono 664 godziny na przedmioty ogólne i podstawowe, na przedmioty kierunkowe 375 godzin.

Cel

Podstawowym celem zawodowych studiów licencjackich na kierunku Turystyka i Rekreacja jest przygotowanie pracowników dla szerokorozumianej turystyki i rekreacji, który powinien posiadać wiadomości i umiejętności niezbędne przede wszystkim do:

  • posługiwania się wiedzą ogólną z zakresu nauk o bioklimacie, przyrodolecznictwie, odnowie  biologicznej, wyboru terenu krajobrazowego służącemu zdrowiu  oraz wiedzą szczegółową z zakresu turystyki uzdrowiskowej,
  • przygotowania do pracy w kraju i zagranicą w przedsiębiorstwach turystycznych, rekreacyjnych, uzdrowiskowych, ośrodkach  wypoczynkowych,
  • kształtowania nowoczesnej działalności w sferze polityki w układzie lokalnym i regionalnym,
  • przygotowanie  do ustawicznego samokształcenia i rozwoju zawodowego,
  • przygotowanie do podejmowania i realizacji kreatywnych rozwiązań w uzdrowiskach, turystyce i rekreacji,
  • przygotowanie do badawczych wyzwań i kontynuacji edukacji na studiach II stopnia,
  • przygotowanie do pracy w charakterze nauczyciela po uzyskaniu uprawnień pedagogicznych.

Ważnym etapem procesu dydaktycznego są wykłady przedstawiające uogólnioną wiedzę o najważniejszych zagadnieniach mających zastosowanie w Turystyce i Rekreacji. Nastawione są one na zakres nauk społecznych i ekonomicznych w aspekcie turystyki i organizacji czasu wolnego. Część ćwiczeniowa  ma zadanie dostarczyć studentowi nie tylko wiedzę teoretyczną z zakresu turystyki, ale i kompetencje praktyczne związane z wykonywaniem zawodu. Dzięki umiejętnościom praktycznym absolwent będzie przygotowany zarówno do organizacji i samodzielnego prowadzenia własnego przedsiębiorstwa jak również do pracy w złożonym systemie organizacyjnym.
Ten model kształcenia zapewnia połączenie wiedzy ogólnej, teoretycznej i specjalistycznej z wiedzą i umiejętnościami praktycznymi.

Sylwetka absolwenta

Absolwent 3-letnich studiów na kierunku Turystyka i Rekreacja otrzymuje tytuł zawodowy licencjata i kwalifikacje w sektorze turystyki i rekreacji. W szczególności posiada umiejętności: organizowania pracy oraz podejmowania przedsięwzięć w sferze turystyki i rekreacji, przygotowania oferty turystycznej i rekreacyjnej dla różnych grup odbiorców oraz nawiązywania kontaktów i komunikowania się w co najmniej jednym języku obcym. Absolwent będzie również przygotowany do prowadzenia własnej działalności gospodarczej i do pracy np. w: biurach podróży, hotelarstwie, ośrodkach sportowych i rekreacyjnych, centrach rekreacji i odnowy biologicznej, ośrodkach rekreacyjno - uzdrowiskowych, gospodarstwach agroturystycznych, administracji rządowej i samorządowej, organizacjach społecznych i stowarzyszeniach. Absolwent powinien być także przygotowany do pracy w szkolnictwie, po ukończeniu specjalności nauczycielskiej (zgodnie ze standardami kształcenia przygotowującego do wykonywania zawodu nauczyciela).

Wymienione wyżej kwalifikacje absolwenta WSEiT Wydziału Zamiejscowego  w Szczecinie są rezultatem przekazanej mu w czasie studiów wiedzy ogólnej z zakresu nauk przyrodniczych, medycznych, społecznych i ekonomicznych oraz umiejętności praktycznych zdobytych w czasie praktyki studenckiej. Sylwetka absolwenta jest również kształtowana dzięki konsultacji koncepcji kształcenia zawodowego z pracodawcami oraz obecności wybitnych przedstawicieli praktyki gospodarczej w realizacji programu studiów. Absolwent ten jest również przygotowany do podjęcia studiów drugiego stopnia.

Specjalność Turystyka uzdrowiskowa utworzono celem uzupełnienia luki w szkolnictwie województwa zachodniopomorskiego, jaka istnieje w systemie kształcenia osób kończących kierunek turystyka i rekreacja. Aktualne prognozy wskazują, że Turystyka uzdrowiskowa w Polsce jest jednym z priorytetowych produktów markowych skierowanych na rynki zagraniczne. Na terenie województwa zachodniopomorskiego znajdują sie 4 główne uzdrowiska: Świnoujście, Kołobrzeg, Kamień Pomorski i Połczyn Zdrój. Ich  bogate walory naturalne z właściwościami leczniczymi, źródłami wód mineralnych i mikroklimatem niewątpliwie wyróżnią je wysoką atrakcyjnością i konkurencyjnością na tle Polski a nawet Europy. Ośrodki te dysponuje bazą hotelarską, gastronomiczną, rekreacyjną, kulturalno-rozrywkową i leczniczą.

Absolwenci tej specjalności będą przygotowani merytorycznie i praktycznie do pracy w sektorze usług turystycznych, związanych z poprawą zdrowia.Zdobędą wiedzę interdyscyplinarną z zakresu nauk społecznych, medycznych, ekonomicznych, organizacji i zarządzania oraz nauk o zdrowiu, umiejętności praktyczne i kompetencje zarządzania ośrodkami turystyczno-rekreacyjnymi, centrami odnowy biologicznej w miejscowościach turystycznych o charakterze uzdrowiskowym lub rekreacyjnym.

Specjalność Turystyka Medyczna (zdrowotna) jest przyszłością polskiego rynku usług medycznych. Coraz więcej ludzi wybiera wyjazdy turystyczne połączone z zabiegami medycznymi. Turystyka medyczna stwarza możliwość pozostawania służb medycznych w kraju, a tym samym tworzenie nowych miejsc pracy w tym sektorze. Turystów  zagranicznych skłania do skorzystania z polskiego rynku usług medycznych, niskie ceny i wysoki standard usług medycznych. Wiele zabiegów jest  częściowo refundowanych przez ubezpieczalnie zdrowotne z innych państw a wiele szpitali ma podpisane umowy.

Program studiów

Rozkład godzinowy przedmiotów kształcenia podstawowego i kierunkowego realizowanego programu studiów na kierunku Turystyka i Rekreacja w porównaniu do standardów kształcenia zamieszczono w tabeli.

Przedmioty ogólne

  1. Język obcy
  2. Wychowanie fizyczne
  3. Technologia informacyjna
  4. Bezpieczeństwo pracy i ergonomia
  5. Ochrona własności intelektualnej
  6. Pierwsza pomoc medyczna

Przemioty podstawowe

  1. Historia architektury i sztuki
  2. Fizjologia człowieka
  3. Psychologia
  4. Ekologia i ochrona środowiska
  5. Prawo
  6. Ekonomia
  7. Zarządzanie
  8. Seminarium dyplomowe
  9. Filozofia
  10. Etyka
  11. Socjologia czasu wolnego

Przedmioty kierunkowe

  1. Podstawy turystyki
  2. Podstawy rekreacji
  3. Geografia turystyczna
  4. Krajoznawstwo
  5. Obsługa ruchu turystycznego
  6. Ekonomika turystyki i rekreacji
  7. Hotelarstwo
  8. Pedagogika czasu wolnego
  9. Kształtowanie środowiska i ochrona przyrody
  10. Produkcja roślinna i zwierzęca
  11. Jakość surowców i produktów spożywczych
  12. Żywienie człowieka

Przedmioty specjalnościowe:

  1. Bioklimatologia
  2. Mikroklimat i bioklimat plaży
  3. Fizyczne i biomedyczne właściwości wody morskiej
  4. Aerozole morskie
  5. Meteorologia morska
  6. Air- Sea Exchange
  7. Antropomotoryka
  8. Fizjologia pracy i wypoczynku
  9. Odnowa biologiczna z elementami uzdrowiskowymi i SPA
  10. Trening zdrowotny
  11. Bioklimat uzdrowisk
  12. Turystyka uzdrowiskowa
  13. Polityka ekologiczna i środki w UE
  14. Gospodarowanie nieruchomościami turystyczno- rekreacyjnymi
  15. Współczesne tendencje w turystyce i rekreacji
  16. Agroturystyka
  17. Podstawy balneotechniki
  18. Regionalny produkt turystyczny
  19. Organizacja imprez turystycznych
  20. Strategie marketingowe w turystyce
  21. Gry rekreacyjne
  22. Turystyka i rekreacja osób niepełnosprawnych
  23. Podstawy rachunkowości w turystyce
  24. Źródła odnawialne w uzdrowiskach
  25. Edukacja prozdrowotna
  26. Hydrologiczne aspekty turystyki uzdrowiskowej

Praktyka jest obowiązkowym elementem studiów. Studenci zobowiązani są do odbycia czterech tygodni praktyk zawodowych w instytucjach wskazanych przez Uczelnię.
 



Współpracujemy z:

Wyróżnienia:

Nasi partnerzy: